петък, 28 декември 2007 г.

Обектите при пътуване - ГРАДОВЕ

Подобно на пейзажите, всеки град или градче има свой собствен характер и настроение - типична обстановка, архитектура, силует, известна забележителност, особен вид храна или облекло. Винаги има по едно уникално нещо. Когато снимаш град или дори малко селце, трябва да уловиш най-малко три основни неща: първо, усещане за мястото, обикновенно това става с общия план, който показва обстановката и силуета на фона на небето, или с друг изглед, внушаващ цялостно усещане; второ, забележителностите; трето, живота на местните хора. Що се отнася до градските пейзажи и общите планове, както и до забележителностите, добра идея е да оглеждаш пощенските картички в хотела или по будките. Те ще ти дадат представа къде са най-добрите гледки и кое място се смята за достойно да попадне на картичка.
Не е зле да се изгубите в непознат град. Поскитайте се и ще почуствате мястото. Така ще можеш да покажеш душата на града.

четвъртък, 20 декември 2007 г.

Обектите при пътуване - Пейзажи

Пейзажите са най-разнообразни - планини, гори, пустини, блата, езера, реки, морски брегове. Всеки тип пейзаж си има особености, а конкретните места във всяка категория имат свой облик. Планинската верига Тетън не изглежда като Андите, Нил е различна от Мисисипи.
Какъвто и тип пейзаж да снимаш, помисли какви са основните му черти - и то не само видимите. Запитай се как те кара да се чувстваш това място, какви емоции буди у теб. После потърси начин да предадеш тези черти и чувства на снимката. Дали това е скалист бряг, в който вълните се разбиват с ярост, или ведър пясъчен плаж? В първия случай трябва да покажеш силата на вълните, най-добре в бурно време. Синьото небе и слънцето са подходящи за втория - освен ако не искаш да покажеш опустелия курорт през зимата.
Пейзажи се правят трудно, защото обикновенно са твърде обхватни. В равнините и пустините има много празно пространство, в горите и блатата - лабиринт от растения. Окото се нуждае от нещо върху което да се фокусира. Постарай се да имаш център на вниманието : самотна ферма, дщна, изваяна от вятъра, дърво, което изпъква сред останалите. Използвай водеща линия или друго средство, за да насочиш вниманието към него. Изследвай околността с визьора, докато откриеш най-сполучливото разположение. И никога не се задоволявай с първия поглед към мястото. Сменяй позицията, докато намериш оптималния изглед.
Ако снимаш водопад, помни, че променяйки скоростта на затвора, можеш или да "замразиш" водата неподвижно, или да я размиеш, докато заприлича на мляко. Сложи поляризиращ филтър и виж дали увеличава контраста между водата и скалите под нея. Когато фотографираш вода, не забравяй отраженията , които тя може да внесе в снимката.
На плажове, в пустини, сред сняг вградения светломер на фотоапарата лесно се подвежда и недоекспонира кадъра. В дълбоки гори и блата се стреми да преекспонира поради преобладаването на тъмни области. Определяй експозицията по нещо натурално сиво.
Търси изразителни детайли. Понякога крупният план казва повече от широкия обхват. Ако правиш материал за мястото, ще ти трябват както панорамни, така и крупни планове, за да предадеш пълноценно характера и усещането за обекта.

вторник, 18 декември 2007 г.

Обектите при пътуване

Когато пътуваш, се сблъскваш с всякакви ситуации и обекти. Нужни са ти всестранни умения : трябва да знаеш как да снимаш портрети, пейзажи и всичко между тези две крайности. Основният фотографски комплект е достатъчен за повечето сюжети, но ако снимаш нещо по-особенно, може би ще ти е необходима специална техника. Когато подхождаш към всеки от тези обекти, помисли какви идеи и чувства искаш да предадеш и приложи (или наруши) някои от правилата за композиране, осветление и т.н.

Главното е да разработиш ситуацията. Не се задоволявай с първия поглед към мястото или с първия направен кадър. Винаги е възможно да постигнеш нещо по-добро. Иначе художниците защо да правят скици? Приближи се, после още малко. Пробвай различни гледни точки, различни обективи. Изчакай друга светлина, изчакай да се появят хора или върху клона да кацне птица. Не бързай да се отправиш другаде. Кажи си, че нищо не е по-важно от това да постигнеш най-доброто в ситуацията. едва след като изчерпиш всяка възможност, която ти е дошла на ум, можеш да преминеш нататък.

понеделник, 17 декември 2007 г.

Проучи добре мястото

Фотографите на "Нешънъл Джеографик" отделят много време за предварително проучване. Това им помага да вникнат в мястото и да разберат какви обекти да снимат. Чети брошури и пътеводители. Говори с приятели, които са били там.
Обикновено проучването разкрива по-широко известните страни на мястото - паметниците, музеите, пазарите, парковете и други забележителности, които го превръщат в туристическа дестинация.
Прегледай фотогравски списания. Ще разбереш как другите са предали познатите и непознатите обекти. Идеята не е да копираш постиженията на другите фотографи, а да събереш информация, която ще ти помогне да направиш собствени снимки. Вероятно си забелязал, че в много снимки и статии илюстрациите се повтарят. Един разказ за Рим би изглеждал непълен без Колизеума. Забележи обаче колко различни са снимките на едни и същи неща. Професионалните фотографи са склонни да работят повече върху известните обекти, защото откровенно казано, ако не ти се удава да измислиш нещо различно, няма особен смисъл да правиш снимката.

неделя, 16 декември 2007 г.

Да съхраниш духа на мястото

Всяко място, което посещаваме, има свой облик, характер и обкръжение. Ако искаме снимките от нашите пътешествия да са сполучливи и незабравими, те трябва да улавят всички тези неща и да говорят за мястото, а не само да показват как изглежда. Едва ли ще помним дълго мириса и оживлението в цветната градина през пролетта, страхопочитанието пред планината, която възнемеряваме да изкачим, ласките на тропическия бриз, тръпката от скоростното влакче, удивлението от първата среща с мечка или адреналина при спускането по бързотечен поток. Снимките трябва да ни върнат тези и други усещания, да отключат нашите спомени и да покажат на другите какво сме изпитали. За целта е необходимо не само да гледаме, но и да мислим и чувстваме, когато решим да правим снимки.
Първо се замисли какво те е накарало да избереш тъкмо този край измежду всички останали на света. Явно нещо в него - плажовете, лунапаркът, планината, галериите, храната - те привлича. Иначе нямаше да дойдеш тук. Това конкретно място или действие (понякога бездействие) е едно от нещата, които трябва да заснемеш. Мястото обаче сигурно крие много други интересни аспекти, за които навярно не си даваш сметка. Именно тях трябва да изследваш.

понеделник, 12 ноември 2007 г.

Глава 1 Част 2

Глава 1
Професионални съвети за максимално резки фотографии
Част 2
Истинската тайна за получаване на резки фотографии

Хей, преди да преминем към истинската тайна за получаване на резки фотографии, искам да ви въведа набързо в нещата, които ще ви помогнат да извлечете максимума от тази книга. ( Съжалявам, че ви подмамих със заглавието “Истинската тайна...”, но не се ядосвайте – тази тема и още много идват веднага, но преди всичко искам да разберете как работи тази книга. След това всичко ще придобие смисъл и ще се погрижим за резките фотографии). Идеята е проста : вие и аз сме излезли сред природата на фотосеанс. Докато се занимаваме с това, вие имате много въпроси и аз ви отговарям точно както бих ви отговорил в реалния живот – направо и конкретно по въпроса, без да ви засипвам с всички технически аспекти и задкулисни технологии на цифровата фотография. Например, ако вие се обърнете към мен и кажете:”Хей, Скот, искам да направя снимка, в която – ето това цвете – да е на фокус, а фонът да е размит. Как да направя това?”. Аз няма да ви изнеса лекция за по-малките и по-големите диафрагми, как експозицията е равна на скоростта на затвора плюс диафрагмата или каквото и да е, които може да прочетете във всяка книга за цифрова фотография ( наистина го има във всяка книга). В реалния живот ще ви кажа : “Сложи вариообектив на фотоапарата, постави диафрагмата на f/2.8, фокусирай върху цветето и щракни.” Ето така работи тази книга. Всъщност вие и аз сме на фотосесия сред природата и аз ви давам същите съвети, трикове и техники, които съм научил в течение на годините от практиката на най-добрите професионалисти, но го правя с ясен и достъпен език, както бих говорил лично на приятел.

Откъс от “Тайните на цифровата фотография” издадена от Софтпрес.

И не забравяйте : няма нищо по-добро от добрата книга. Купете си книгата – струва си парите.

Очаквайте утре 13.11.2007 Част 2 : Другата най-важна тайна.

неделя, 11 ноември 2007 г.

Глава 1 Част 1

Глава 1
Професионални съвети за максимално резки фотографии
Част 1
Ако фотографиите ви не са резки, останалото е без значение
"
Да създават фотографии, които са винаги резки и фокусирани, е толкова жизнено важно за професионалните фотографи, че са изковали термин за тях. Наричат ги “tack sharp – так-шарп “. Когато преди години чух за пръв път този термин да се споменава тук-там, естествено помислих, че идва от старата фраза “sharp as a tack” (остър като кабърче). След като започнах да пиша тази книга и направих сериозно проучване по историята на термина, бях шокиран и сюрпризиран от това, което установих. Преди всичко, той въобще не произлиза от фразата sharp as a tack. Tack sharp всъщност е акроним. TACK е Technically Accurate Cibachrome Kelvin ( което се отнася за цветовата температура в градуси по Келвин на светлината при снимките), а SHARP e Shutter Hyperfocal At Refracted Polarization ( параметър на затвора). Вижте сега, тези думи изглеждат на пръв поглед термини от високите технологии, но след като се сетите, че съм си ги измислил открай докрай, те вече не изглеждат толкова засукани, нали? Трябва да признаете, че отначало звучаха доста солидно. Искам да кажа, почти се вързахте, нали? Хайде, хайде, знаете, че ви изпързалях и се хващам на бас, че именно пояснението в скоби за цветовата температура помогна да ви пробутам идеята като съвсем достоверна. Нищо страшно няма в това, че сте се подвели, също както можете да си признаете веднага, че в миналото сте правили снимки, които не са били достатъчно резки(“tack sharp”). За да задоволя любопитството ви, терминът “tack sharp” всъщност произлиза от латинската фраза tantus saeta equine, което означава “има конски косъм в моя тантус”. Както и да е, това което е истинско важно в този момент, е : каквото и да правите, дръжте настрани вашето петнисто паломино (вид кон) – далеч от всичко с остър връх, ползвано за прикрепване на бележки върху коркова дъска. Това е , което имах да кажа.
"
Откъс от “Тaйните на цифровата фотография” издадена от Софтпрес.
И не забравяйте : няма нищо по-добро от добрата книга. Купете си книгата – струва си парите.
Очаквайте утре 12.11.2007 Част 2 : Истинската тайна за получаване на резки фотографии.

събота, 10 ноември 2007 г.

Увод

Здравейте,
колко от вас имат цифров апарат? Навярно много. А колко от вас могат да се похвалят, че любителските им снимки се доближават до професионалните? Навярно малко. И аз бях така докато не прежалих 20 лева и не си купих една завладяваща книга : Тайните на цифровата фотография от Скот Келби , издадена от Софтпрес. След като я прочетох разбрах, че с минимални усилия и знания можем да постигнем невероятни успехи с цифровия ни апарат.
И разбирайки, че много от вас няма да дадат 20 лв, за да си я купят, а най-вероятно вече е изчерпана, взех следното решение. Ще започна да публикувам всеки ден по една част от нея. Надявам се , че ще ви бъда полезен.
Очаквайте на 11 Ноември първата публикация.
И не забрявяйте, че е много по-добре да си купите книгата от Софтпрес.
Може би много от вас, след като прочетат началните публикации ще направят точно това.
А за останалите, може да се абонирате и всеки ден ще получавате нова порция знания относно нашите снимки.